Galeria zielenic

Opisy i nazwy poszczególnych glonów znajdują się pod zdjęciem.

 

Cladophora aegagropila - jeden z nielicznych ozdobnych glonów. Wymaga sporo światła. Przy jego dostatku, dzięki pęcherzykom tlenu z fotosyntezy, może unosić się do powierzchni. Rośnie w formach kulistych, do ok. 10 cm średnicy (czasem więcej). Potem słabo rośnie i wręcz się rozpada wskutek braku światła wewnątrz kuli. Rozmnażanie wegetatywne przez podział kuli na mniejsze. Na zdjęciu ok. 6 cm średnicy.

 

 

Osiadłe zielenice z różnych gatunków, porastające zielonymi płatkami żwir kwarcowy. Są tam również okrzemki, a właściwie ich pancerzyki sklejone ze sobą. To samo porasta liście anubiasa na innych zdjęciach. Poniżej widoczny osad przy szybie akwarium - piach, bakterie, jakieś resztki, okrzemki, gdzieniegdzie sinice - również zestalone ze sobą.

 

 

 

 

 

Kolonijne zielenice w charakterystyczny sposób porastające anubiasa. W nalocie w postaci zielonych kropek wielkości 0,5-2mm zidentyfikowano przedstawicieli rzędu Pierwotkowców (Protococcales) a wśród nich np. Ankistrodesmus falcatus oraz wszechobecne okrzemki. Żółte, jasne plamki na liściach to osad wapniowy.

 

 

Nitkowate zielenice i sinice na liściu amazonki. Kadr ma ok 3cm.

 

 

 

 

 

Nie mam pojęcia jakie to nitkowate zielenice tak ozdobnie czepiły się korzenia

 

 

 

Nalot na kamieniu. Zielone kropki to zielenice ( wśród nich np pierwotkowce) a brązowe to kolonie okrzemek

 

 

 

To samo co nieco wyżej. Silnie powiększone.

 

 

Nitkowate zielenice Oedogonium sp. porastające korzeń delikatnym nalotem.

 

 

 

Nitkowate zielenice Oedogonium sp. porastające małą amazonkę

 

 

 

Obrost na ścianie dobrze oświetlonego akwarium (gat ?)

 

 

 

Cała kolekcja sinic i zielenic na liściu amazonki (Echinodurus sp.)

 

 

 

 

 

Zielenice z rzędu pierwotkowców i nie tylko (także okrzemki i inne niezyidentyfikowane zielenice) , na żwirku w akwarium.

 

 

 

Zielenice ... na ślimaku świderku.

 

 

Cladophora sp. ( Gałęzatka)- pospolicie występująca w naszych polskich wodach, szczególnie płynących. Tworzy wielokomórkowe plechy ok. 5-15 cm długości. Zawlekana często do akwarium. Wymaga dużo światła. Poniżej ten sam okaz w różnych zbliżeniach

 

 

 

 

Powiększony 2cm fragment Cladophory 

 

 

 

 następna strona